Hala, która unosi się nad ziemią w obiektywie Tytusa Szabelskiego

Jakiś czas temu trafiliśmy na zdjęcia Areny Toruń, które zrobił Tytus Szabelski. Ta fotograficzna interpretacja naszego projektu bardzo nam się spodobała. Dziś mamy przyjemność Wam ją zaprezentować.

Hala stanowi architektoniczną przeciwwagę dla pięknej, zabytkowej architektury Torunia. Jej nowoczesność, na zasadzie kontrastu, koresponduje z zabytkami miasta. Motywem przewodnim w myśleniu o projekcie hali sportowej w Toruniu było stworzenie obiektu nowoczesnego o prostej bryle, którą wykorzystamy jako ogromny multimedialny panel.

Prosty, masywny prostopadłościan nieregularnie „podcięliśmy” od dołu, co dodało dynamiki mocnej w formie i kolorze bryle. Wrażenie unoszenia się nad ziemią osiągnęliśmy dzięki dużym, rozświetlonym niczym galeria sztuki przeszkleniom parteru oraz nadwieszeniu nad częścią wejściową. Dzięki temu obiekt nie jest monotonny, choć nadal pozostaje jednolity.

Detalem który wzbogaca kubiczny kształt budynku jest system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED zastosowany w fasadzie obiektu. Stworzony w ten sposób ekran multimedialny, jest nie tylko ogromnym panelem informacyjnym, ale przede wszystkim tworzy współczesną, multimedialną ozdobę hali. Ciemny, prawie czarny kolor bryły jest istotnym, choć wzbudzającym kontrowersje, elementem projektu - to dzięki niemu iluminacja ma właściwe tło.

Przeszklenia parteru zapraszają przechodniów do wejścia. Obiekt służy mieszkańcom przez cały rok, nie tylko przy okazji imprez masowych. Jest więc budynkiem, który spełnia wiele funkcji, nie pozostał jedynie ikoną współczesnego sportu i rekreacji. W bogatym programie funkcjonalnym, poza przestrzeniami o funkcji czysto sportowej, znalazły się usługi komercyjne, takie jak gastronomia, SPA, fitness, siłownia, zlokalizowane w przestrzeni parteru, a także część hotelowa z zapleczem konferencyjnym, umożliwiająca organizację szkoleń i spotkań.

Wszystkie strefy funkcjonalne hali, takie jak strefa kibica, zawodników, strefa VIP-media, usługi i parking podziemny, zostały ze sobą logicznie połączone, czytelną i ergonomiczną komunikacją wewnętrzną, która umożliwia sprawne poruszanie się po obiekcie, ale także szybką ewakuację po imprezie masowej. Hala jest także przystosowana do organizacji koncertów, targów i tym podobnych imprez, dzięki czemu obiekt jest wykorzystywany często i różnorodnie, a nie tylko okazjonalnie.

Projekt: koncepcyjny (konkursowy), budowlany i wykonawczy w ramach konsorcjum DEDECO Spółka z o o. oraz MD Polska Spółka z o o.

PEŁNA GALERIA
ZOBACZ

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
CZYTAJ