Trwa budowa największego ośrodka sportowego w regionie – Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne w Łodzi

Zaprojektowaliśmy budynek oparty na rzucie klarownego prostokąta, rozbitego jedynie podcieniami na poziomie parteru. Detalem, który wzbogaci prostą i czystą bryłę będzie elewacja z ażurowej przesłony z siatki stalowej. Obiekt będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i 1 podziemną.

Projektując budynek wybiegaliśmy w przyszłość. Minimalistyczna forma, detal elewacji oraz czytelna funkcja mają zagwarantować, że na przestrzeni lat wygląd Centrum Sportu pozostanie neutralny, nie wzbudzi architektonicznego dysonansu w kontekście trendów w architekturze nowoczesnej i traktowaniu połączeń „nowe-stare”.

Centrum stanie na terenie Campusu Politechniki Łódzkiej. Jego głównym przeznaczeniem ma być dydaktyka w zakresie sportu i form przekazu multimedialnego związanych z organizacją imprez sportowo – kulturalnych. Powstanie kompleks o powierzchni użytkowej 28 tys. m2 i kubaturze 281 tys. m3, na którym znajdą się m.in.:

•    10 – torowy basen olimpijski o długości 50m z trybunami dla 1200 widzów;
•    30 – metrowy basen z trampolinami, podestami oraz wielopoziomową wieżą do skoków o wysokości 10m. Ruchome dno pozwoli na regulowanie zbiornika do głębokości 5m, dzięki czemu basen będzie należał do najgłębszych w Polsce;
•    treningowy basen z przeciwprądem dla potrzeb treningu pływaków oraz rehabilitacji;
•    zespół wodnych urządzeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych (np. wanny z hydromasażem);
•    ścianka wspinaczkowa wraz ze ścianką treningową (bulderową);
•    wielofunkcyjna i pełnowymiarowa sala sportowa przeznaczona również do multimedialnych prezentacji kulturalnych wraz z widownią i platformą TV;
•    pomieszczenia dla potrzeb dydaktyki multimedialnej i realizacji telewizyjnej;
•    siłownie oraz sale do aerobiku, sportów walki, tenisa stołowego i squasha;
•    widownie w części basenowej i sali sportowej na około 2500 miejsc siedzących z wydzieleniem miejsc dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

 

 

Miejscem centralnym dla wszystkich aktywności jest hol, ulokowany na krótszej osi obiektu, łączący przeciwległe strefy zewnętrzne i dzielący obiekt na funkcje „basenowe” po stronie południowej i różnorodne sale sportowe po stronie północnej. Obiekt w całości dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Centrum sportowe ma być oddane do użytku w maju 2017 r. O tym, że w mieście potrzebny jest taki obiekt przekonywał rektor Politechniki, prof. Stanisław Bielecki:
"Przede wszystkim powstanie pierwsza w Łodzi i jedyna w regionie kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich umożliwiająca prowadzenie zawodów o randze mistrzostw Europy".

Inwestycja współfinansowana jest przez: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Samorząd Miasta Łodzi, Samorząd Województwa Łódzkiego oraz wkład własny Politechniki Łódzkiej.

Nowoczesny budynek ma umożliwić organizowanie w Łodzi pływackich zawodów o międzynarodowej randze. Jednak obiekt przede wszystkim będzie służyć studentom, a także zwykłym mieszkańcom miasta.

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
CZYTAJ