DEDECO

Arena Toruń

Rok
2010-2014
Lokalizacja
Toruń
Projekt
koncepcyjny, budowlany i wykonawczy w ramach konsorcjum DEDECO oraz MD Polska
Zdjęcia
Tytus Szabelski
Inwestor
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu
Powierzchnia użytkowa
44 613 m²

Motywem przewodnim w myśleniu o projekcie hali sportowej w Toruniu było stworzenie obiektu nowoczesnego o prostej bryle, którą wykorzystamy jako ogromny multimedialny panel. Hala stanowi architektoniczną przeciwwagę dla pięknej zabytkowej architektury Torunia. Jej nowoczesność, na zasadzie kontrastu, koresponduje z zabytkami miasta.

Arena Toruń Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu

Wrażenie unoszenia się nad ziemią osiągnęliśmy dzięki dużym przeszkleniom parteru, rozświetlonym niczym galeria sztuki, oraz nadwieszeniu nad częścią wejściową. Detalem, który wzbogaca kubiczny kształt budynku, jest system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED zastosowany w fasadzie obiektu. Stworzony w ten sposób ekran multimedialny jest nie tylko ogromnym panelem informacyjnym, ale przede wszystkim tworzy współczesną, multimedialną ozdobę hali.

Arena Toruń Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu

W bogatym programie funkcjonalnym, poza przestrzeniami o funkcji czysto sportowej, znalazły się usługi komercyjne, takie jak gastronomia, SPA, fitness, siłownia, zlokalizowane w przestrzeni parteru, a także część hotelowa z zapleczem konferencyjnym, umożliwiająca organizację szkoleń i spotkań.

Arena Toruń Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu, multimedialny panel
Arena Toruń Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu

Wszystkie strefy funkcjonalne hali, takie jak strefa kibica, zawodników, strefa VIP-media, usługi i parking podziemny, zostały ze sobą logicznie połączone czytelną i ergonomiczną komunikacją wewnętrzną, która umożliwia sprawne poruszanie się po obiekcie, ale także szybką ewakuację po imprezie masowej. Hala jest także przystosowana do organizacji koncertów, targów i tym podobnych imprez, dzięki czemu obiekt jest wykorzystywany często i różnorodnie, a nie tylko okazjonalnie.

Arena Toruń Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu

Podobne projekty