DEDECO

Budynek naukowo-badawczy i administracyjny Uniwersytetu Szczecińskiego

Rok
2022
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
Projekt koncepcyjny
Wizualizacje
Piotr Zieliński
Inwestor
Uniwersytet Szczeciński
Powierzchnia całkowita
29 500,00 m2

Teren inwestycji znajduje się w rozrzedzonym pasie zabudowy ścisłego śródmieścia Szczecina, przeplatanym elementami zieleni miejskiej i budynkami wolnostojącymi. Pas, w szerszym ujęciu, stanowi zielony bufor pomiędzy ścisłą tkanką XIX wiecznej zabudowy śródmiejskiej z kwartałami szczelnie zabudowanymi kamienicami, a zabudową willową mieszczącą się na terenach dzisiejszego osiedla Łękno.

Układ taki został ustalony przez XIX wiecznych planistów i do dnia dzisiejszego jest zachowany.

Teren ten, stanowi rozległy, bardzo ważny fragment tkanki śródmiejskiej, którego zamysł urbanistyczny z przełomu XIX i XX wieku jest wyjątkowy  i został uszanowany w naszym projekcie.  

Wizualizacja nowego budynku Uniwersytetu Szczecińskiego, widok od ulicy

W oparciu o wyniki analizy urbanistycznej Szczecina, kontekstu historycznego budynków – głównie przedwojennych, mocno dekorowanych, pamiętając o utylitarnej funkcji nowego budynku, skomponowano nową zabudowę z kilku wyrazistych brył o kontrastujących gabarytach. Z budynku wyodrębniono dwa skrzydła ustawione równolegle do alei Jana Pawła II, połączone elementami prostopadłymi, wzdłuż osi biegnącej od wejścia głównego. Prostopadłe kubatury są niższe w stosunku do obu skrzydeł budynku, tworząc przestrzenny, otwarty układ o czytelnej  funkcji, korespondujący z zielenią zarówno nowo-zaprojektowaną jak i istniejącym starodrzewem.

Widok na reprezentacyjną elewację nowego budynku Uniwersytetu Szczecińskiego z widocznym zielonym dachem

Ściana przylegająca do Al. Jana Pawła II stanowi frontową, najbardziej reprezentacyjną elewację budynku. Jej szerokość i osadzenie na działce stanowi bezpośrednie nawiązanie do historycznego budynku Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego zlokalizowanego po drugiej stronie Alei Jana Pawła II.

Istotą zaproponowanej kompozycji jest dominacja głównej osi symetrii nowego budynku, wyznaczonej dokładnie naprzeciw wejścia do budynku Rektoratu. Centralnie umiejscowione główne wejście do nowego budynku, zaplanowano w formie dekorowanej, wysokiej bramy.

Przed wejściem głównym planowane jest wykształcenie przedpola w formie reprezentacyjnej przestrzeni ogólnodostępnego placu publicznego, z pasem zieleni. Przestrzeń ta stanowić będzie autorskie rozwiązanie współczesnej formy przedogródka.

Wejście do budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Wizualizacja porą wieczorową.

Ostatnia kondygnacja frontowej elewacji, została wycofana z lica fasady. Wytworzony w ten sposób zielony dach, tworzy w widoku elewacji „zielony gzyms”.

 

Budynek przeznaczony jest dla trzech jednostek Uniwersytetu Szczecińskiego:

  • Wydział Prawa i Administracji – funkcja badawczo-dydaktyczna
  • Laboratorium Fizyki Jądrowej i Medycznej – funkcja naukowo-badawcza
  • Uczelniane Centrum Informatyczne (część administracji centralnej US) – funkcja biurowa

Podobne projekty