DEDECO

Kamienica Mariacka

Rok
2015-2017
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
koncepcyjny (konkursowy), budowlany i wykonawczy
Zdjęcia
Piotr Krajewski
Inwestor
Calbud sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa
2 085 m²
Ilość lokali
46
Przed II wojną światową przy ulicy Mariackiej 6 mieścił się zakład, w którym produkowano wyroby futrzarskie. Na parterze był salon firmowy, a drugie i trzecie piętro zajmowały pracownie. Ten odcinek ulicy został całkowicie zniszczony podczas wojny. W 1979 roku wybudowano na jego miejscu biurowiec, który stał tam 30 lat i był siedzibą organizacji katolickiej. Po jego wyburzeniu stanęliśmy przed wyzwaniem zapełnienia architektonicznej luki w obszarze Starego Miasta wpisanego do rejestru zabytków, w sąsiedztwie wielu symboli architektonicznych Szczecina. Projektując nowy budynek, zwracaliśmy uwagę na jego funkcję mieszkalno-usługową i wyżej opisany kontekst historyczny.

Priorytetowo potraktowaliśmy utrzymanie ciągłej struktury kamienic i podniesienie jakości przestrzeni publicznej zarówno ul. Mariackiej, jak i zagospodarowania terenu od strony podwórza.

Elewacja, Kamienica Mariacka
Budynek ma charakter zabudowy staromiejskiej o uwspółcześnionej formie. Obiekt znajduje się na terenie kilku przedwojennych parceli. Z uwagi na to elewacja frontowa została rozczłonkowana na segmenty, dając złudzenie sześciu frontów kamienic. Wprowadziliśmy czytelne podziały wertykalne historyzujące detale architektoniczne i podwyższoną kondygnację usługową parteru powiązaną z sąsiednią kamienicą przy ul. Mariackiej 10. Zastosowane materiały elewacyjne to w przeważającej części kamień i aluminium, co w połączeniu z precyzyjnie dobranym detalem architektonicznym stanowi o wysokiej jakości architektury budynku i jej ponadczasowym charakterze. Od strony podwórza w elewacji zostały powtórzone elementy z frontu kamienicy, jednak charakter architektury jest bardziej współczesny.
Elewacja, Kamienica Mariacka
Widok z lotu ptaka, Kamienica Mariacka

Podobne projekty