DEDECO

Kamienica Nova III

Rok
2019-2022
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
Projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy
Zdjęcia
Andrzej Golc
Inwestor
Calbud sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa
8 210,22 m²
Ilość lokali
237
Szczecin, charakteryzujący się zabudową kwartałów pierwotnie stworzonym na potrzeby przebudowy fortu, w układzie wielu rond i placów, narzuca swoją siatką ulic sposób budowania przestrzeni typowy dla XIX-wiecznej tkanki miejskiej Pomorza Zachodniego. Zaprojektowany i oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2022 roku budynek pomiędzy ulicami Narutowicza i Langiewicza, dopełnia historyczne założenia urbanistyczne, wypełniając pustą przestrzeń po wojskowej piekarni. Zabudowa tego fragmentu działki jest trzecim, ostatnim etapem realizacji inwestycji pod nazwą Kamienica Nova.
Podstawowe założenie projektowe wynikało z konieczności nawiązania do poniemieckiego sposobu kształtowania zabudowy, uzupełnione o współczesne wymagania w zakresie zabezpieczeń pożarowych tak wąskich przestrzeni, a także chęć atrakcyjnego dla przyszłych mieszkańców wykorzystania wnętrz kwartałów z przeznaczeniem na „zielone” dziedzińce – dające użytkownikom poczucie ciszy i spokoju w otoczeniu ścisłego, ruchliwego centrum miasta. Zabudowa pierzejowa zarówno od strony ulicy Langiewicza jak i Narutowicza, została zaprojektowana w formie „kamienic” połączonych segmentem mieszkalnym przecinającym kwartał na pół. Od początku narzucono również schemat elewacji pierzejowych, których każdy moduł tzw. „kamienicy” wyrażony został poprzez nieco inny detal, wykończenie, proporcje i kolorystykę. Wynikiem tego uzyskaliśmy zróżnicowaną, nowoczesną w wyrazie architekturę miejską, nawiązującą do tradycyjnych XIX-wiecznych kamienic, jednocześnie tworzącą spójną i czytelną strukturę urbanistyczną.
Położenie budynku w najatrakcyjniejszej części Szczecina, narzuciło stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym jaki należało zapewnić nowym gospodarzom budynku. W tym celu wykorzystaliśmy na elewacjach m.in. duże przeszklenia, zastosowane zarówno w parterach usługowych, jak i na wszystkich piętrach mieszkalnych. Od strony ulic, każdy lokal ma okna otwierane na całą wysokość kondygnacji z wykorzystaniem szklanych balustrad, zaś we wnętrzu kwartału, do każdego mieszkania przynależy balkon, loggia lub przydomowy ogródek. Siedmiokondygnacyjna zabudowa, wypełniona przestronnymi, dobrze nasłonecznionymi mieszkaniami typu studio i wielopokojowymi oraz lokalami usługowymi, uzupełniona została o garaż podziemny pod całym terenem inwestycji zapewniający miejsca postojowe, komórki lokatorskie i rowerownię. Dodatkowo mieszkańcy mają do dyspozycji dziedziniec wewnętrzny, wypełniony terenami zielonymi z placem zabaw i miejscami do wypoczynku.

Podobne projekty