DEDECO

Kamienica Nova III

Rok
2019-2022
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
Projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy
Zdjęcia
Andrzej Golc
Inwestor
Calbud sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa
8 210,22 m²
Ilość lokali
237
Szczecin, charakteryzujący się zabudową kwartałów pierwotnie stworzonym na potrzeby przebudowy fortu, w układzie wielu rond i placów, narzuca swoją siatką ulic sposób budowania przestrzeni typowy dla XIX-wiecznej tkanki miejskiej Pomorza Zachodniego. Zaprojektowany i oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2022 roku budynek pomiędzy ulicami Narutowicza i Langiewicza, dopełnia historyczne założenia urbanistyczne, wypełniając pustą przestrzeń po wojskowej piekarni. Zabudowa tego fragmentu działki jest trzecim, ostatnim etapem realizacji inwestycji pod nazwą Kamienica Nova.
Budynek mieszkalny wielorodzinny, Kamienica Nova III
Podstawowe założenie projektowe wynikało z konieczności nawiązania do poniemieckiego sposobu kształtowania zabudowy, uzupełnione o współczesne wymagania w zakresie zabezpieczeń pożarowych tak wąskich przestrzeni, a także chęć atrakcyjnego dla przyszłych mieszkańców wykorzystania wnętrz kwartałów z przeznaczeniem na „zielone” dziedzińce – dające użytkownikom poczucie ciszy i spokoju w otoczeniu ścisłego, ruchliwego centrum miasta. Zabudowa pierzejowa zarówno od strony ulicy Langiewicza jak i Narutowicza, została zaprojektowana w formie „kamienic” połączonych segmentem mieszkalnym przecinającym kwartał na pół. Od początku narzucono również schemat elewacji pierzejowych, których każdy moduł tzw. „kamienicy” wyrażony został poprzez nieco inny detal, wykończenie, proporcje i kolorystykę. Wynikiem tego uzyskaliśmy zróżnicowaną, nowoczesną w wyrazie architekturę miejską, nawiązującą do tradycyjnych XIX-wiecznych kamienic, jednocześnie tworzącą spójną i czytelną strukturę urbanistyczną.
Budynek mieszkalny wielorodzinny, Kamienica Nova III
Położenie budynku w najatrakcyjniejszej części Szczecina, narzuciło stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym jaki należało zapewnić nowym gospodarzom budynku. W tym celu wykorzystaliśmy na elewacjach m.in. duże przeszklenia, zastosowane zarówno w parterach usługowych, jak i na wszystkich piętrach mieszkalnych. Od strony ulic, każdy lokal ma okna otwierane na całą wysokość kondygnacji z wykorzystaniem szklanych balustrad, zaś we wnętrzu kwartału, do każdego mieszkania przynależy balkon, loggia lub przydomowy ogródek. Siedmiokondygnacyjna zabudowa, wypełniona przestronnymi, dobrze nasłonecznionymi mieszkaniami typu studio i wielopokojowymi oraz lokalami usługowymi, uzupełniona została o garaż podziemny pod całym terenem inwestycji zapewniający miejsca postojowe, komórki lokatorskie i rowerownię. Dodatkowo mieszkańcy mają do dyspozycji dziedziniec wewnętrzny, wypełniony terenami zielonymi z placem zabaw i miejscami do wypoczynku.
Budynek mieszkalny wielorodzinny, Kamienica Nova III

Podobne projekty