DEDECO

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu

Rok
2018-2021
Lokalizacja
Poznań
Projekt
Projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy
Inwestor
Hochtief Polska
Powierzchnia całkowita
9 989,14 m²
Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu stanowi ośrodek zapasowy w stosunku do nowoprojektowanego ośrodka w Regułach pod Warszawą oraz ośrodka podstawowego dla służb kontroli ruchu lotniczego w Poznaniu. Ze względu na zapewnienie konieczności ciągłości nadzorowania ruchu lotniczego na terenie Polski OKRL w Poznaniu stanowi element infrastruktury krytycznej o najwyższej wadze. Centrum operacyjne stanowi element infrastruktury wymagający szczególnej ochrony, dlatego budynek główny został umieszczony w centralnej części działki, co pozwoliło na maksymalne oddalenie go od granic zewnętrznych terenu. Przyjęte rozwiązania mają za zadanie umożliwić izolację obiektu i zapewnić wielostopniową kontrolę dostępu. Ważne było również funkcjonalne powiązanie z istniejącym budynkiem wieżowym po radarze Avia.
Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, elewacja w kolorze ciemnoszarym

Budynek główny zaprojektowano w formie zwartej, regularnej bryły na planie prostokąta. Dla formy architektonicznej przyjęto rozwiązania o strukturze minimalistycznej, oparte na układzie prostokreślnym, dopasowanym do kompozycji całego kompleksu. 

Elewacja Budynku Głównego zaprojektowana została jako fasada wentylowana z okładziną w kolorze ciemnoszarym na podkonstrukcjj stalowej – blacha falista o różnych wysokościach fali; płyty w układzie pionowym, dla podkreślenia wertykalnego podziału i rysunku fasady. W pomieszczeniach wymagających doświetlenia światłem dziennym zaprojektowane zostały okna i fasada kurtynowa słupowo-ryglowa. Ślusarka drzwiowa i okienna w kolorze ciemnoszarym. Wysoka attyka ażurowa z blachy cięto-ciągnionej została zaprojektowana dla ukrycia urządzeń na dachu i ograniczenia emisji hałasu. 

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, elewacja w kolorze ciemnoszarym
Wykończenie wewnętrzne budynku nawiązuje do surowego charakteru elewacji i utrzymane zostało w stylu industrialnym poprzez ograniczenie kolorystyki do palety barw neutralnych – biel, szarość, czerń oraz zastosowanie sufitów ażurowych, wyspowych lub całkowitej rezygnacji z ukrywania instalacji wewnętrznych. Ściany wewnętrzne pomieszczeń, których funkcja na to pozwala pozostawione bez tynków, z widocznym materiałem konstrukcyjnym – beton, cegła. W oparciu o projekt i symulacje akustyczne, w salach operacyjnych, pokojach sypialnych i wypoczynkowych oraz w mniejszym stopniu w biurach i sali konferencyjnej, ściany i sufity wykończone zostały materiałami i ustrojami akustycznymi.
Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, elewacja w kolorze ciemnoszarym
Budynek Główny jest budynkiem biurowo – operacyjno – magazynowym z funkcjami towarzyszącymi. Na kondygnacji nadziemnej -poziom 0, znajdują się pomieszczenia magazynów, w tym magazynów danych (serwerowni i sal dystrybucyjnych), na poziomie 0 i +1 znajdują się pomieszczenia biurowe, a na poziomie -1 i +1 główne sale operacyjne kontroli ruchu lotniczego o powierzchni ~1272m2 i wysokości 6m. Ilość obsługi przewidziana dla wyżej wymienionych sal do jednoczesnego przebywania na zmianie to 80 osób, z założeniem pracy zmianowej w ruchu ciągłym. Pomieszczenia te stanowią kluczowy element projektowanej infrastruktury obiektowej przeznaczonej dla służb kontroli lotów i obsługi technicznej odpowiedzialnej za funkcjonowanie infrastruktury służącej do wytworzenia właściwego poziomu bezpieczeństwa. W związku z powyższym zachodzi konieczność uniezależnienia personelu pracującego w tych salach od zmiennych bodźców zewnętrznych, jakie mogłyby oddziaływać na niego poprzez otwory okienne, w tym np.: zmiany warunków naświetlenia sal wynikające ze zmian pory dnia i pogody, różnice naświetlenia monitorów, refleksy świetlne, możliwości ingerencji zewnętrznej, a także ochrony przed ewentualnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych w tym dźwięków zewnętrznych i czynników generujących zakłócenia elektromagnetyczne.
Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, wnętrze sali operatorskiej
Ważnym elementem projektu były specjalistyczne instalacje zapewniające ciągłość działania obiektu nawet w ekstremalnych warunkach. Redundancja infrastruktury, gaszenie gazem, rozbudowany system kontroli dostępu, klimatyzacja precyzyjna, system gruntowych pomp ciepła, tworzą zaawansowany technologicznie obiekt o najwyższych standardach.

Podobne projekty