DEDECO

Rezydencja Aleja Fontann

Rok
2022
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
Projekt koncepcyjny, budowlany
Inwestor
Grupa Capital Park
Powierzchnia użytkowa
8 999,06 m²
Ilość lokali
62

Narożna, XIX-wieczna kamienica, położona jest w samym sercu Szczecina, przy największym i najbardziej reprezentacyjnym, gwiaździstym placu historycznej zabudowy śródmiejskiej Szczecina. Układ ten odnoszący się do paryskich wzorców planistycznych, jest istotnym elementem zabudowy monumentalnego założenia urbanistycznego Placu Grunwaldzkiego (niegdyś Kaiser Wilhelm Platz).

Położenie budynku w najatrakcyjniejszej części Szczecina, narzuciło stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym, jaki należało zapewnić, przywracając jego historyczną, apartamentową funkcję o luksusowym charakterze. Podstawowym założeniem projektowym stało się więc stworzenie ekskluzywnych apartamentów w centrum miasta, spełniających najwyższe standardy stawiane nowoczesnym, wygodnym mieszkaniom. Uzupełnieniem podstawowych potrzeb współczesnych mieszkańców apartamentów, będzie zapewnienie miejsc postojowych w 2-poziomowym garażu podziemnym, zorganizowanym poprzez przegłębienie istniejącego podpiwniczenia budynku. Ingerencja w zewnętrzną tkankę budynku jest minimalna, ograniczona zaledwie do wkomponowania w elewację wjazdu do garażu. Jedynym wyrazistym elementem projektowym, stała się nadbudowa dachu.
Budynek w czasie II wojny światowej utracił oryginalny dach, z jego ozdobnymi szczytami i wieżyczkami akcentującymi ryzalit frontowy od strony placu. Po wojnie dach został odtworzony lecz w zmienionej, obniżonej i uproszczonej formie, która znacząco zubożyła formalny wyraz bryły. Stratę tę zrekompensujemy nowoczesną nadbudową, odtwarzającą pierwotną wysokość dachu, co jednocześnie umożliwia zagospodarowanie nieużytkowego do tej pory poddasza w dwóch poziomach mieszkalnych, pozwalających docenić tę wspaniałą lokalizację zabudowy, dzięki obszernym przeszkleniom portfenetrowym.
Wszystko, co jest potrzebne do stworzenia wyjątkowego charakteru ekskluzywnego apartamentowca już tu było, kluczem do sukcesu jest staranna rewitalizacja, wywarzona ingerencja i przystosowanie do nowych, współczesnych potrzeb, w poszanowaniu spuścizny miejsca. Dzięki temu powstanie obiekt o niezwykłych walorach i nadzwyczajnym klimacie miejsca.

Podobne projekty