DEDECO

Stadion Pogoni

Rok
2018
Lokalizacja
Szczecin
Projekt
projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy
Zdjęcia
Andrzej Golc
Powierzchnia całkowita
17 050,32 m²
Historia stadionu w Szczecinie rozpoczęła się w czasie pierwszej wojny światowej od przekształcenia nieczynnej żwirowni na boisko. Późniejsza rozbudowa obiektu poskutkowała oficjalnym otwarciem stadionu w 1925 roku. Stadion został wybudowany w miejscu naturalnej niecki w kształcie nieregularnej podkowy, na której zboczach zbudowano trybuny. Naprzeciwległą północną i południową trybunę łączyła łukowa trybuna zachodnia. Składał się on wówczas z pełnowymiarowego boiska, bieżni lekkoatletycznej i trybun o pojemności ok. 15 tysięcy kibiców i był użytkowany przez niemiecki klub sportowy aż do drugiej wojny światowej. W 1944 roku stadion został przekształcony w punkt obrony przeciwlotniczej. Odbudowany po zniszczeniach wojennych, w 1955 roku stał się własnością szczecińskiego Klubu Sportowego Pogoń, pełniąc funkcję nie tylko stadionu piłkarskiego, ale również lekkoatletycznego.
Stadion Pogoni z widoczną murawą otoczoną zadaszonymi trybunami, widok z lotu ptaka
W 1989 roku stadion przeszedł w ręce miasta i od tego czasu był stopniowo modernizowany i przebudowywany. W 2018 roku biuro DEDECO opracowało Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) dla inwestycji, w skład której wchodziła budowa Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, boisk piłkarskich oraz infrastruktury towarzyszącej. Na podstawie opracowanego PFU udało się rozstrzygnąć przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj. Koncepcja przebudowy stadionu zakładała stworzenie zamkniętej areny piłkarskiej z podgrzewaną murawą oraz pełnowymiarowego boiska, otoczonego ze wszystkich czterech stron całkowicie zadaszonymi trybunami o pojemności 21 163 miejsc. Prosta, elegancka architektura obiektu ma ponadczasowy, stonowany charakter.
Murawa stadionu wraz z zadaszonymi trybunami. Krzesła w kontrastowym kolorze układają się w żółty napis "POGOŃ 1948"
W trybunę północną wbudowano kubaturę budynku głównego, w którym mieści się całe zaplecze sportowe i biurowe Klubu, szatnie i pomieszczenia odnowy biologicznej, loże VIP wraz z zapleczem gastronomicznym oraz wszystkie niezbędne do organizacji imprez masowych pomieszczenia. Kubatura pod nowostworzoną trybuną wschodnią, zawiera funkcje uzupełniające (muzeum / bistro / fanshop). W zakres inwestycji wchodził również budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przeznaczony dla młodych adeptów piłki nożnej oraz zaplecze treningowe składające się z 5 boisk a także infrastruktura techniczna, drogi i parkingi.
Niebieskie i czerwone krzesła na trybunach Stadionu Pogoni w Szczecinie
Realizacja inwestycji w założeniu miała trwać 36 miesięcy. Prace projektowe toczyły się równolegle z pracami budowlanymi i… meczami organizowanymi na boisku głównym przez cały ten okres. Pomimo przeciwności takich jak: odkrycie podziemnych, poniemieckich schronów – betonowych tuneli w miejscu planowanych trybun, niewybuchy z czasów II wojny światowej, pandemia Covid-19, zakłócenia łańcuchów dostaw i braki kadrowe spowodowane wojną w Ukrainie, obiekt został ukończony, odebrany i uroczyście otwarty meczem (wygranym przez Pogoń Szczecin) w dniu 1 października 2022r.
Fragment ciemnej ażurowej elewacji Stadionu Pogoni w Szczecinie
Stadion piłkarski Pogoń Szczecin, ażurowa elewacja trybun
Stadion im. Floriana Krygiera, potocznie zwany Papricaną (z połączenia nazwy brazylijskiej Maracany i charakterystycznego szczecińskiego wyrobu – paprykarza), jest obecnie najbardziej charakterystycznym obiektem sportowym Szczecina i jednym z symboli miasta. Doczekał się również dużego wyróżnienia w postaci drugiego miejsca w corocznym plebiscycie “Stadium of the Year 2022” na najładniejszy stadion roku, w którym biorą udział obiekty z całego świata, pokonując ponad 30 innych stadionów.
Fragment trybun z żółtymi, niebieskimi i czerwonymi siedziskami na Stadionie Pogoni w Szczecinie

Podobne projekty